Berita Teratas- Vuçiç, notë proteste Turqis!/’Duan të anëtarësojnë Kosovën në OKB dhe NATO!’

0

Top News- Vuçiç, notë proteste Turqisë!/‘Duan të anëtarësojnë Kosovën në OKB dhe NATO!’
Presidenti i Serbis, Aleksandër Vuçiç akuzoi Turqinë dhe bashkësinë ndërkombëtare se po përgatit një nismë e cila ka si synim përjashtimin dan Rusisë nga Kombet e Bashkuara me qëllim për t. Pas mbledhjes së Asamblesë së OKB, ku Serbia dënoi me votë pushtimin rus në Ukrainë, Vuçiç tha se pas përjashtimit të Rusisë, do të ketë një presion dhe ndaj Kinës që kund hytë. Sipas tij, Perëndimi po planifikom të mbledhë një seancë për përjashtimin e Rusisë nga OKB-ja duke u bazuar në nenin 6 të Kartës së OKB-së. Pas kësaj sipastij do të ketë presion mbi Kinën për të ndryshuar Rezolutën 1244, që ndalon Kosovën të bëhet pjesë e OKB. “Pas ndryshimit t Rezolutës 1244 nuk do të kemi bazë ligjore për të ruajtur integritetin tonë teritorial, siç e kemi sot. Apa yang harus dilakukan untuk melakukannya? Presidenti i Serbis tha gjithashtu se Ministria e Jashtme ka përgatitur një notë proteste për Turqinë, pasi sipas tij, presidenti Erdogan deklaroi se Turqia do të avokojë për anëtarësimin e Kosovës në NATO. Erdogan mendeklarasikan kunjungan ke presiden Vjosa Osmani dan Ankara melakukan kërkonte hyrjen dan Kosovës në NATO duke theksuar se Turqia nuk kishte nevojë për lejen dan askujt. Pamje:AFP Berita Teratas shtë informativ televisi, i hapur në shkurt të vitit 2007. Saya konsepsi format berita, prioritas saya saj shtë informimi i publikut prmes lajmit t fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. “Informohu i pari”, slogani për 24 orë lajme. Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe t thelluar. Pr më shumë vizitoni:

Berlangganan “Saluran Teratas” di Saluran YouTube untuk BERITA dan Acara TV DI SINI:

Untuk konten lainnya dari klik DI SINI: www.top-channel.tv Like Top Channel di Facebook DI SINI:

Ikuti Top Channel di Instagram DI SINI:

Ikuti Top Channel di Twitter DI SINI:

#Vuçiç#Turqi#TopChannel

Source